Anasayfa HABER Tüm Dünyayı Sarsan Corona Virüsü

Tüm Dünyayı Sarsan Corona Virüsü

tarafından admin
25 Görüntüleme
corona-korona-virüsü-tedavi-korunma-yontemleri-koronavirüsünedir

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bir hafta içinde Tayland, Japonya, ABD, Rusya ve Güney Kore’ye ulaşan Corona virüsünün ikinci haftasi ile Çin’de 39 kişinin ölümüne neden olduğu duyuruldu. Corona virüsü nedir? Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsü tedavileri? Corona virüsünden nasıl korunulur? Corona virüsü nereden geldi?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bir hafta içinde Tayland, Japonya, ABD, Rusya ve Güney Kore’ye ulaşan Corona virüsünün ikinci haftasi ile Çin’de 39 kişinin ölümüne neden olduğu duyuruldu.

Corona Virüsü, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Bugüne kadar 400 ve üzeri kişiye virüsün bulaştığı düşünülmektedir. SARS virüsüne yakın olan Corona Virüsünün Wuhan kentindeki bir hayvan pazarından bulaşarak tüm dünyayı sardığı düşünülmektedir.

Virüs tıpkı solunum yolu enfeksiyonuna benzetilmektedir. Hasta olan bir kişiyle temas etmeseniz de solunum yolu ile de bulaşabilmektedir. Belirtileri; ishal, yorgunluk, nefes dargınlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliği olarak tarif edilmektedir.

Nasıl Korunabiliriz?

Etrafınızda özellikle solunum yolu enfeksiyonu hastalığını geçiren kişilerden uzak durmalısınız.
Dışarı çıkmanız gerekiyorsa ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize ellerinize sabun ile yıkamadan dokunmamalısınız.
Maske ile gezebilir, öksürme veya hapşurma sırasında ağzınızı elinizle kapatmalısınız.

Eğer soğuk algınlığı belirtilerini daha da ağır yaşıyorsanız muhakkak bir doktora başvurun. Bol sıvı tüketmeli, dinlenmeli ve mümkün olduğunca uyumalısınız.

Son Haberler