Anasayfa KADIN Bucdet Sağlık, Kişisel Gelişim, Din ve Yaşam, Kültür ve Sanat, Kitap Tavsiyeleri ve Kitap Analizleri için Bucdet

Bucdet Sağlık, Kişisel Gelişim, Din ve Yaşam, Kültür ve Sanat, Kitap Tavsiyeleri ve Kitap Analizleri için Bucdet

tarafından admin
38 Görüntüleme
bucdet.com

Bucdet sitesi kurulma amacı;  topluma, sağlık, kişisel gelişim, din ve yaşam, kültür ve sanat, kitap tavsiyeleri ve kitap analizleri ile faydası dokunacak bir bilgi sayfasıdır. Bucdet ile gelişim önemlidir

Yazarlarımız, araştırmaları ve bilgi birikimiyle yazılarımızı özenle hazırlayıp makaleler eşliğinde çeşitli bilimsel dayanaklarla siz okurlarımıza sunmaktadır. Örneğin sağlık köşemizde uzman diyetisyenimiz Nedime GÜRLEK’in  kaleminden “İnsan Mizacinin Beslenme İle İlişkisi” yazımızda da belirtildiği üzere Kur’an-ı Kerim’de mizaçlar hususu şu ayetle ele alınmaktadır.

“Her Canlı Mizacı (Karakteri) Gereği Hareket Eder” (İsra 84). Bu ayete göre insanların fiziki görüntülerinin, kişiliklerinin ve hastalıklarının her mizaçta farklı olduğunu görüyoruz.  Kainatta her maddenin kendine has bir mizaç yapısı vardır. Fakat insan denen varlık ise diğer varlıklara göre çok farklı bir yapıya sahiptir. Çünkü kainattaki bütün canlıların mizaç yapıları değiştirilebilir. İnsanda ana mizaç dediğimiz olgu mutlaktır.  Geleneksel Tıp’ta kişinin ana mizacı anne ve babanın mizacının birleşiminden oluşan kendine özgü yaradılış özelliklerinin oluşturduğu yeni bir mizaçtır. İnsan ana rahmine düştüğü andan itibaren annenin ruhsal durumuna ve annenin beslenme şekline göre mizacı şekillenmeye başlar. İnsan dünyaya geldikten sonra ise coğrafik yapı, iklim yapısı ve bu iki etkenin birleşimi sonucu oluşan bitki örtüsünün sunduğu beslenme tarzı ile mizaç olgusu kişinin mizacında ana etkenler olarak yer almaya başlar. Hayat şartları, çevresindeki insanların özellikleri ve başından geçen olaylar da etki eder. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “İnsan Mizacinin Beslenme İle İlişkisi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sitemizde eğitim koçumuz tarafından ele alınan makalemizde ise “Kardeş Kavgalarına Müdahale Yollari – 1” ile  kardes-kavgalariyazımızdan örnek verecek olursak “Öncelikli olarak bilmemiz gereken bir şey var ki , kardeş kavgaları korkulacak kadar zararlı bir duygu değildir. Aksine bu durumu yaşayan çocuklarımızda empati yeteneği; zorluklarla başa çıkabilme yolları , çözüm şeçenekleri bulma, iş birliği yapma, paylaşma, sabretme gibi duyguları da kullandırarak hayata hazırlayan yollardan biridir. Tek kardeş olan çocuklarımız bu avantajlara, kardeşli çocuklara göre daha uzak durumdadır.

Evin yeni üyesi -yani doğacak olan bebek- gelmeden önce çocuğumuz bu duruma onu rahatsız etmeyecek şekilde alıştırılmalıdır. Annenin artık zamanının diğer kardeşi için kullanacağına, bebeğin ihtiyacı olduğuna dair konuşmalar yapılabilir.

Bebekle alakalı konuda  örneğin isim seçmede, odası hakkında, alınan eşyalarda yorumu sorulabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Kardeş Kavgalarına Müdahale Yolları – 1” ve “Kardeş Kavgalarına Müdahale Yolları – 2” yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çeşitli kişisel analiz testleri de sitemizde mevcut olup “Basit Bir Kişilik Testi” adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son Haberler