Anasayfa TEKNOLOJİ VE FİNANS Bir İlk! Kurbağaların Kök Hücrelerinden Robot Üretimi Yapıldı

Bir İlk! Kurbağaların Kök Hücrelerinden Robot Üretimi Yapıldı

tarafından admin
25 Görüntüleme
canlı-robotlar-üretildi-onedyo.com

ABD’li bilim adamları, Afrika Pençeli kurbağalardan aldıkları kök hücrelerden dünyanın ilk “canlı elektronik makinesini” yani canlı robotları geliştirdi. Bilim adamları, kendi kendisine hareket edebilen, bir milimetreden daha küçük robotlar üretti. Canlı Robot

Dünyada daha önce var olmayan yeni bir yaşam formu olarak adlandırılan “Xenobot” adlı robotlar, yaralandıkları zaman yaralarını kendileri iyileştirebiliyorlar ve canlı organizmalar gibi ölebiliyorlar.

Bu robotların kullanım alanları; tıkanan damarların açılması, okyanusların mikro plastiklerden temizlenmesi ya da zehirli maddelerin yok edilmesi, kanserli dokuların tedavi edilmesi ve benzeri gibi alanlarda kullanılması bekleniyor.

‘Canlı ve aynı zamanda programlanabilir organizmalar’

İngiliz Guardian gazetesine göre, Massachusetts Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi’nin Direktörü Michael Levin, ürettikleri ve geliştirdikleri robotlar için “Bunlar, canlı programlanabilir organizmalar” dedi.

Robot bilimciler, robotların güçlü ve dayanıklı olması için genellikle metal ve plastik kullanmayı tercih ediyor. Ancak Levin ve ekibi robotlarını biyolojik dokulardan yaptı.

Evrimsel algoritmayla tasarlandığı söylenmekte:

Araştırmalarının sonuçları bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan bilim insanları, robotlarını bir “evrimsel algoritmasıyla” geliştirdi.

Program, 500-1000 arası deri ve kalp hücresiyle random bir şekilde üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturuldu. Her tasarım sanal bir ortamda test edilerek işlemler ilerletildi. Kalp hücreleri atmaya başladığında robotların ne kadar yol aldığı ölçüldü. En iyi performans gösteren hücrelerle yeni tasarımlar yaratıldı.

Kalp hücreleri kendiliğinden kasılıp gevşeyebilmekte bu yüzden minik motorlar gibi bir işlev görüyor ve robotları itebiliyor. Robotların ömrü bir haftayla 10 gün arasında değişmektedir.

Çalışma sırasında kurbağa hücreleri, canlı kalabilmeleri için bir su kütlesi içerisinde tutuldu. Tasarımlar, cımbız ve yakıcı aletlerle yapıldı. Bazı hücreler, düz bir çizgide hareket ederken bazıları daireler çizerek hareket etti ya da diğer hücrelerin yanlarına katıldı.

Michael Levin, Afrika pençeli kurbağa Xenopus laevis’ten esinlenilerek Xenobot adını verdikleri robotlar için “Bunlar çok küçük. Nihai hedefimiz büyüklerini yapmaktır” dedi.

‘Göz eklemek imkansız değil’

Bu canlılara damarlar, sinir sistemleri ve algılayıcı hücrelerle görme yetisi kazandırılabileceklerini belirten Levin, memelilerden alınacak kök hücrelerle karada yaşayan robotlar yaratmanın da mümkün olduğunu söyledi.

‘İnsanlığa tedhit değil’

Vermont Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Sam Kriegman, bu robotların gelecekte sinir sistemi ve algı yeteneği olan versiyonlarının da yapılması olasılığının bazı etik sorunları beraberinde getirebileceğini belirterek “Bu deneyler, halka açık olarak yapılıyor. Toplumda bunu tartışabiliriz ve karar vericiler en uygun adımı atabilir” dedi.

Xenobot’ların insanlığa bir tehdit oluşturmasından kaygılanmadığını belirten Kreigman, “Videoyu izledikten sonra bu şeylerin dünyayı ele geçirmesinden korkmak zor” diye konuştu.

Son Haberler